Porady

kot

Pierwszy pupil.

Najczęściej nowymi domownikami zostają zwierzęta młode. Kocięta i szczenięta powinny być odłączane od matki dopiero po ukończeniu 6 tygodnia życia, lepiej jest jeżeli są z matką przynajmniej 8 tygodni. Zbyt wczesne odłączenie od matki może mieć negatywne skutki w przyszłości. Z młodym zwierzątkiem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii na przeprowadzenie ogólnej kontroli, odrobaczenie i zaszczepienie. Jeżeli kociak lub szczeniak miał już te zabiegi wykonane przez hodowcę, musi to być wpisane do książeczki zdrowia i poświadczone przez lekarza weterynarii, który czynności te przeprowadził. W przeciwnym razie, dla dobra pupila, należy odrobaczenie i szczepienie wykonać jeszcze raz.
Przeważnie wykonuje się dwa szczepienia w odstępie jednego miesiąca, a następne szczepienia dorosłych zwierząt - przypominające - raz w roku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pies, który ukończył 3 miesiące powinien być zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Nie ma obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie kotów, ale jeżeli kot wychodzi na dwór warto go zaszczepić. Szczepienie ważne jest przez 12 miesięcy.
Młode zwierzęta odrobaczamy częściej niż dorosłe. Przeważnie raz na trzy miesiące, w razie potrzeby częściej.Wyjazdy z pupilem.

Przed wyjazdem z pupilem na wakacje należy pamiętać o sprawdzeniu, czy ma on aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Warto pomyśleć także o zapobieżeniu innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia ochronne oraz o regularnym odrobaczaniu. Ważna jest także ochrona przed pchłami i kleszczami. W ten sposób unikniemy wielu problemów, które mogłyby zakłócić wakacyjny wypoczynek.
Pamiętajmy, aby szczepienia przeprowadzić co najmniej 2 tygodnie przed wyjazdem.
Jeżeli planujemy wyjazd za granicę z psem, kotem lub fretką, musimy dodatkowo oznakować pupila i zaopatrzyć go w paszport. Znakowanie odbywa się przez wszczepienie pod skórę mikroczipa, a dane właściciela oraz pupila zostają umieszczone w rejestrze.
Niektóre kraje - np. Irlandia, Wielka Brytania, poza paszportem wymagają dodatkowych badań.

Lecznica "BONA" jest uprawniona do wystawiania paszportów i znakowania zwierząt towarzyszących.


Przygotowanie do operacji i opieka pooperacyjna

Na dzień przed operacją w przypadku kotów i psów nie podajemy karmy - minimum 12 godzin 'głodówki', na 3-4 godziny przed zabiegiem odstawiamy wodę.
Przy narkozie występują zwykle wymioty i przy pełnym żołądku zwiększyłoby się niebezpieczeństwo zachłyśnięcia. Ponadto pełny żołądek uciskając na przeponę utrudnia oddychanie.
Przygotowujemy czyste posłanie w spokojnym miejscu, gdzie pupil będzie wybudzał się z narkozy. Musi być ono umiejscowione nisko, np. na podłodze.
Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym nie podajemy karmy - mogą jeszcze wystąpić wymioty. Jeżeli ich nie będzie, możemy podać wodę. Karmę dajemy dopiero następnego dnia w małych ilościach - minimum 12 godzin po operacji.
Bardzo ważne jest dopilnowanie, by zwierzę nie lizało rany. Dobrym rozwiązaniem jest kołnierz ochronny w odpowiednim rozmiarze - do nabycia w lecznicy - lub kubraczek, który możemy sami przygotować.
Pełne wybudzenie z narkozy następuje po 24 godzinach. W trakcie wybudzania zwierzę może zachowywać się nietypowo: drżeć, piszczeć, mieć zaburzenia równowagi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zaobserwowania niepokojących objawów - utrzymujące się wymioty, ospałość należy skontaktować się z lekarzem weterynarii przeprowadzającym zabieg.
Każde zwierzę dostaje po operacji środki przeciwbólowe działające 24 godziny. O dalszym stosowaniu leków przeciwbólowych decyduje lekarz.
Po zabiegu może utrzymywać się obrzęk rany i niewielki wysięk.
Zazwyczaj po 7-10 dniach można zdjąć szwy.Dalsze porady w przygotowaniu


Strona główna  •  Usługi  •  Dojazd  •  Lekarze  •  Porady  •  Galeria  •  Humor  •  Wika

Strony, na które warto zajrzeć

ogólnopolska baza lecznic weterynaryjnych, vetopedia, weterynarz,                  lecznica, choroby zwierząt


VetSerwis - Największy polski portal weterynaryjny!